FIRIN VE YALITIM

FIRIN VE YALITIM

 

FIRIN VE YALITIM

 

Fırın genellikle kurutma, pişirme, tavlama ve eritme gibi işlemlerin yapıldığı, ısı kaybını önlemek için duvarları izole edilmiş, bir yükleme boşaltma kapısı bulunan kapalı bir sistem. Fırınlar, kullanılan yakıtın cinsine göre: katı yakıtlı, sıvı yakıtlı, gaz yakıtlı, elektrik ile ısıtılan şeklinde sınıflandırılabilir. Fırınlar kullanıldıkları işlere göre şu çeşitlere ayrılırlar: ekmek fırını, kömür fırını, yüksek fırın, tuğla fırını, çini fırını.

 

Fırınlarda ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu

 

Taş yünü, seramik yünü, iğnelenmiş beyaz camyünü, ateş tuğlası vb. tüm, dış ve iç duvarlarda, yangın bölmelerinde ısı, ses ve yangın yalıtımı amacıyla kullanılan malzemelerdir. Seramik yünü her türlü endüstriyel tav fırınında ön ve arka plan malzemesi, çelik potalarında arka plan yalıtım malzemesi olarak, fırınların gaz kanalları ve bacalar ve yüksek gaz geçişi olan yerlerde kullanılır.

 

Fırınlarda bazı tasarruf önlemleri şöyledir: kullanılan kapların cinsi ve altlarının temizliği; fırın kapağının açılma sıklığı, pişmeye başlayan yiyeceğin sıcaklık ayarını düşürme, erken kapatarak fırındaki mevcut ısıdan faydalanma, ocaklarda yemek pişirmenin, fırınlarda yemek pişirmeden daha ekonomik olması.

Ev içi elektrik tüketiminin %10 unu tüketen fırınlar A +++ sınıfı,  A sınıfından %50 daha az enerji harcadığından bu kalitede yalıtıma sahip olmalı ve yalıtım malzemesiyle tamamen kaplanmalıdır. Yalıtımı iyi yapılmış bir ürün, çevresine ısı yaymaz ve tezgâh gibi etrafındaki maddelere ısıdan dolayı hasara neden olmaz. Fırını açıp tabana bastırdığınızda tabanı esnemez. Bu, yalıtımın eksik olduğunu ve eksik malzeme kullanıldığını veya tek sacdan oluştuğunu gösterir. Kapağı çift camlı olmalı. Temizlenebilmesi için iç camı sökülebilir olmalı. Camı löve cam (ısı geçirmeyen kolay temizlenebilir cam) olmalıdır.

 

Sanayi sektöründe enerji verimliliği için alınacak önlemler şunlardır:  Gerekmediği zamanlarda egzost fanlarını, fırınları, motorları vb. kapatılması, fırınlar (kurutma, pişirme, ergitme), fırın baca gazı sıcaklıkları ve yanma analizi yapılması, ekonomizör ve/veya reküperatör kullanım olanağı. Yalıtım ve radyasyon kayıpları, açıklık kaybı önlenmesi, kapasite kullanımının belirlenmesi ve işletme sürecinin (aşırı yükleme az yükleme) Sanayide.

 

Fırın ses yalıtımı

 

Gece çalışmak zorunda olan fırınlarda hamur karıştırıcılar, raflı arabalar, çalışanların yüksek sesle konuşmaları, müzik dinlemeleri gürültü oluşturur. Öncelikle yetkili belediyeden gürültü ölçümü yaptırmak gerekir. Gürültünün işletmedeki veya binadaki yalıtım eksikliğinden kaynaklanıyorsa ses yalıtımına ilişkin önlemlerin alınması talep edilebilir. Bundan başka, eğer fırının kullandığı makineler eski veya olması gibi sebeplerle olağandan fazla ses çıkarıyorsa (gece uykusundan uyanacak kadar bir ses oluyorsa), bu durumda yine fırından bu konuda gerekli değişikliğin yapılması veya önlemin alınması talep edilebilir.

 

Ev tipi fırınlarda ise bazı firmalar +47 dB gürültü seviyesi verebiliyorlar. Ama fırınlarda aşırı gürültüyü önlemek için silindir halkası ve fırın zemini düzenli olarak temizlenmelidir.

 

                Fırın yangın yalıtımı

 

Kaya yünü lifleri, 1000C’yi aşan yüksek sıcaklıklarda erimediklerinden yangına karşı oldukça dirençlidir. Malzeme ısındığında bağlayıcı reçine uçar, bu ancak sıcak dış tabakada olur; hatta bağlayıcı olan bu lifler bozulmaz ve geri kalan malzemeyi korur. Yüksek erime derecesi bulunan yanmaz yalıtım malzemeleri, yangın geciktirici ve yangına dirençli tesisler için uygun malzemelerdir. Kaya yününü yangına katkısı olmaz. Yangın şartlarında yalıtım özelliğini korur. Sağlığa zararlı gazlar çıkarmaz. Kaya yününün yangına direnci kalınlığı ile değişmektedir.

 

Yangına önleyici çimento harcı (fire cement) iç kullanıma ait baca-boru bağlantılarında, katı yakıt fırınları ve kazanlarında, şömine tamiratlarında kullanılır. Yangın yönetmeliğimize göre boru kazan yakınlarında (50 cm) yanar malzeme bulunmamalıdır. Perlit de buhar ve kalorifer kazanı, sanayi tipi fırınların yalıtımlarında kullanılır. Yurdumuzda fırın kaynaklı yangınlar olmakta birçok maddi ve manevi zarara sebep olabilmektedir.

 

                Sonuç

 

Fırınların artık evlerin alt katlarında yer almayacağını yalıtımlarının A+++ sınıfı ile ısı tasarrufu sağlayacağını, ses ve yangın yönetmeliklerimize de uygun inşa edilerek kimseye zarar vermeyeceğini umut ediyoruz.

Hızlı Teslimat
Saat 16:00’a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargoda.
Müşteri Hizmetleri
Hafta içi 08:00 ile 18:00 Cumartesi 08:00 ile 15:00 0224 251 72 32
Güvenli Alışveriş
Adres bilgilerinizi kaydedin. Güvenli alışveriş yapın.
Kolay İade
Sitemiz üzerinden ya da bizleri arayarak iade talebinde bulunabilirsiniz. Kısa sürede iadeniz gerçekleştirilir.