MEMBRAN NEDİR ? NERELERDE KULLANILIR ?

MEMBRAN NEDİR ? NERELERDE KULLANILIR ?

 

 

Bitümlü membran , APP (ataktik polipropilen) katkılı modifiye bitümden üretilen plastomerik tip su yalıtım membranlarıdır.

Bitümlü membran iki çeşittir,

  1. Camtülü taşıyıcılı bitümlü membran, kırılganlık oranı ve kopma oranı yüksek, yapışma ve uygulama değeri yüksek özellikle ilk kat uygulama için kullanılması gereken membran türüdür.
  2. Polyester keçe taşıyıcılı bitümlü membran, içerisinde barındırdığı keçe ile mukavemet değeri artan , kopma ve yırtılma oranı yüksek değerlerde özellikle ikinci kat uygulama için kullanılan membran çeşididir.

 

Membran Kullanım Amacı


Bitümlü membran, yapılarda suyun, nemin neden olduğu olumsuz etkilere karşı korunma, yaşam alanlarına konforlu bir su izolasyonu sağlanmı amacı ile yapıların özellikle temel, perde, bodrum, bahçe,teras ve çatılarında, köprü, viyadük gibi farklı yüklere ve hava şartlarına maruz kalan yapıtlar içinde uygun bir su izolasyon malzemesidir.


İsminden de anlaşılacağı gibi bitüm esaslı bu yalıtım malzemesi reçinesinde yapısını güçlendirici çok farklı polimerler içermektedir. Bu polimerler malzemeye çok farklı dayanımlar katmakla beraber ürünün kolay uygulanmasında ve mükemmel bir izolasyon sağlamasında başrol oynamaktadır.


Polimerlerle takviye edilmiş bitüm, farklı çekme, kopma ve yırtılma dayanıma sahip polyester yada cam tülü taşıyıcılar kullanılarak nihai özelliklerine ulaşmaktadır. Taşıyıcı özellikleri ile doğru orantılı olarak çok farklı detaylarda ve iklim şartlarına uyumlu, uygulama ve kullanım kolaylığı sunarken, bitümlü membranı diğer su yalıtım malzemelerinden ayıran önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.


Şalumo alevi ile uygulanan bitümlü membran, kolay uygulanır fakat ustalık gerektiren iştir.

Betonarme yapıların içersine su ve nemin girmesini engelleyerek donatının korozyona uğramasını engeller.

 Deprem kuşağındaki ülkemiz için yapıların donatılarının koruması ve yapılara gereksiz aşırı yükler bindirilmemesi zorunlu hale gelmiştir. Bu bağlamda, farklı renk seçeneklerine sahip arduaz kaplı ürünler hafif yapısı ve güzel görseli ile çatıları güzelleştirmekte ve binayı yormamaktadır. .

 

BİTÜMLÜ MEMBRAN İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN SORULAR

 

  1. Membranların ömrü ne kadardır ?

Bitümlü su yalıtım membranları uygun, kaliteli bir ürün olarak tercih edilir ve iyi bir şekilde detaylandırılarak düzgün bir işçilik yapılırsa ( kenarlara pah yapma, astar uygulaması, yüzey düzgünlüğü, temiz ve kuru bir zemin v.b gibi ) performansı yüksek ve ömrü uzun sürelidir. Kalitesiz seçilen bir ürün doğru yapılmayan bir uygulama tüm ürünlerde sorun çıkarır.

 

  1. Membran su yalıtımında kesin çözümüdür ?

Su yalıtımı için bitümlü membran uygulaması yeterli bir uygulamadır, fakat yere uygun bir membran seçimi yapmak ve yalıtımı tamamlayıcı aksesuarlar kullanmak ( havalandırma,süzgeç, baskı çıtası v.b) önemlidir.

 

  1. Membran ile su yalıtımı yapmak maliyetli bir iş midir ?

Su yalıtımı yapılacak yerin şekli, yüzeyi uygulama biçimine göre maliyet değişiklik göstermektedir, bu konuda bir rakam vermek doğru olmaz. Fakat bir maliyetlendirme yapmak gerekirse binanın maliyetinin %1 kadar diyebiliriz.

  1. Membran güneşe dayanıklımıdır ?

Bitümlü su yalıtım mebranların yüzeyi taşlı olanı (arduaz membran) ve yüzeyi alüminyum folyo kaplı olanı son kat olarak tercih edilirse bunlar uv ışınlarına dayanıklı ürünlerdir.

Hızlı Teslimat
Saat 16:00’a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargoda.
Müşteri Hizmetleri
Hafta içi 08:00 ile 18:00 Cumartesi 08:00 ile 15:00 0224 251 72 32
Güvenli Alışveriş
Adres bilgilerinizi kaydedin. Güvenli alışveriş yapın.
Kolay İade
Sitemiz üzerinden ya da bizleri arayarak iade talebinde bulunabilirsiniz. Kısa sürede iadeniz gerçekleştirilir.