TESİSAT YALITIMI

TESİSAT YALITIMI

Tesisat Yalıtımı: Tesisat yalıtımı Isınma ve serinlik için gerekli tüm tesisatlardan beklenen verimin sağlanabilmesi için yapılması gerekli bir uygulamadır. Güncel teknolojiden faydalanılarak yapılan binalar dışında bina tesisat yalıtımında gerekli hassasiyet gösterilmemesi önemli bir problemdir. Ülkemizde ne yazık ki önemsenmeyen fakat yapılması zorunlu olan tesisat yalıtımı da enerji tasarrufu sağladığı gibi, tesisat borularının da korozyona uğramasını engeller.

 

TESİSAT YALITIMI

 

Bir binanın ısıtılması veya soğrulması için harcanan enerjiden tasarruf edilmesinde, mekanik tesisat yalıtımının önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Özellikle binaların ısıtılmayan bölümlerinden geçen tesisatın ve vanaların yalıtımı yapıldığı taktirde enerji tasarrufu çok önemli mertebelerdedir. Bu sebeple tesisatı oluşturan, boruların, tankların, depoların, klima kanallarının, vana ve armatürlerin, içerisinden geçen akışkanın sıcak ya da soğuk oluşuna göre uygun yalıtım malzemeleri ile yalıtılması gerekmektedir. 

Tesisat izolasyonu geri dönüşümü en kısa olan yalıtım uygulamasıdır, yalıtım tutarı birkaç ay içerisinde geri kazanılmaktadır. Enerji kazanımı yalıtım alanına, akışkanın cinsine ve kullanılacak malzemelerin özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 

TESİSAT YALITIM MALZEMELERİ

 

Tesisat yalıtımında kullanılan malzemelerinde aranan temel özellikleri, ısı iletkenlik katsayısı, buhar difüzyon direnç kat sayısı, yangına dayanıklılık, uygulama kolaylığı, ekonomiklik ve dayanım sıcaklığı olarak sıralanabilir. Hem ısıtma hem de soğutma tesisatında kullanılacak ısı yalıtım malzemelerin düşük ısı iletkenlik değerine ve yangına karşı yüksek dayanıma sahip olması ve su buharına maruz kalmayacak şekilde uygulanmaları, emniyet, verimlilik ve tesisatın kullanım ömrü için son derece önemlidir.

TESİSAT YALITIM MALZEMELERİ DAYANIM SICAKLIĞI

 

Yalıtım Malzemesi

Max. Dayanım Sıcaklığı (oC )

Seramik Yünü

1.800

Kayayünü /Taşyünü

750

Cam Köpüğü

430

Camyünü

250

Poliüretan Köpük

110

Kauçuk Köpüğü

116

Polietilen Köpük

100

Expanded Polistren

80

Extrüde Polistren

80

 

 

AKIŞKAN SICAKLIĞINA GÖRE TESİSAT ISI YALITIM MALZEMELERİ

 

Soğuk Hatlar

< 10 oC

Ilık ve Sıcak Hatlar

10 - 100oC

Çok Sıcak Hatlar

>100oC

Polietilen

Kauçuk Köpüğü

Camyünü

Taşyünü

 

Polietilen

Kauçuk Köpüğü

Camyünü

Taşyünü

Cam Köpüğü

Camyünü

Taşyünü

Kauçuk Köpüğü

Cam Köpüğü

Seramik Yünü

SICAK HATLARDA TESİSAT ISI YALITIMI

 

Yapıların ısıtma tesisatı genellikle ılık veya sıcak hatlar sınıfına girmektedir. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi polietilen, kauçuk köpüğü, cam yünü, taşyünü ve cam köpüğü sıcak hatlarda kullanılabilecek en doğru yalıtım malzemeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

SOĞUK HATLARDA TESİSAT YALITIMI

 

Bir mekanın soğutulması için gereken enerji miktarı, ısıtılması için gerekli olan enerji miktarından çok daha fazladır. Soğuk hatlarda yapılacak izolasyon uygulamalarında bu konuya dikkat edilmeli ve hassas davranılmalıdır. Gidiş dönüş borularının yalıtımı birleştirilerek değil, araların 50 mm boşluk kalacak şekilde döşenmelidir. Açık gözenekli malzeme kullanılacaksa yoğuşmanın engellenmesi için buhar kesici bir malzeme ile dıştan kaplanması gerekir. Yalıtım malzemesi içerisinde ya da boru yüzeylerinde yoğuşma olması halinde kullanılan yalıtım malzemesinin ısıl direnci azalmakta ve metal borularda korozyon oluşmaktadır.

BAZI TESİSAT YALITIM MALZEMELERİNİN SU BUHARI DİFÜZYON DİRENÇ KATSAYILARI

Yalıtım Malzemesi

Su Buharı Difüzyon Direnç Katsayısı

Camyünü

1

Poliüretan Köpük

30 - 100

Polietilen Köpük

3.000 - 7.000

Kauçuk Köpüğü

3.000 - 10.000

Metal

Geçirmez

VANA ARMATÜR FLANŞ YALITIMI 

Uygulama zorluğu ve bilgi eksikliği nedeniyle vanalar, tesisat yalıtımı yapılan yerlerde bile genellikle yalıtımsız bırakılmaktadır. Vana, flanş ve armatürlerin yalıtımları genellikle galvaniz kutuların içine doldurulan camyünü ya da taşyünü doldurularak yapılmaktaydı, vana bakımı ve su sızıntısı vb. sebeplerle yerini sökülüp takılabilen yalıtım ceketlerine bırakmıştır. 

Hızlı Teslimat
Saat 16:00’a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargoda.
Müşteri Hizmetleri
Hafta içi 08:00 ile 18:00 Cumartesi 08:00 ile 15:00 0224 251 72 32
Güvenli Alışveriş
Adres bilgilerinizi kaydedin. Güvenli alışveriş yapın.
Kolay İade
Sitemiz üzerinden ya da bizleri arayarak iade talebinde bulunabilirsiniz. Kısa sürede iadeniz gerçekleştirilir.