YALITIM NEDİR?

YALITIM NEDİR?


 YALITIM NEDİR?

 

Binayı ve içerisindeki varlıkları ses, su, nem, sıcak ve soğuğa karşı korumak için alınan önlemlere yalıtım, tecrit, başka bir ifade ile de izolasyon denilmektedir. Yapıların iç ve dış etkilerden korunabilmesi ancak yalıtımla mümkün olabilmektedir. 

 

Uygun tekniklerle yapılmış yalıtım çalışmaları, bina sakinlerine güvenli, gürültüsüz, medeni, sağlıklı ve huzurlu, mal ve can güvenliği açısından sağlıklı bir ortam oluşturur. Isı, ses, su, yangın yalıtımı uygulamaları, enerji tasarrufu, hava kirliliği, konforlu bir yaşam, gürültüsüz sağlıklı mekanlar ve sürdürülebilir geleceğimiz için bir zorunluluktur. Yalıtımlı binalarda yalıtımsız binalara göre %30 ila %50 daha az enerji kullanmaktadır, bu da hem bireysel hem de ülke ekonomisine katkı anlamına gelir.

 

YALITIM ÇEŞİTLERİ

 

Isı Yalıtımı: Isı yalıtımı bina ve tesisat uygulamaları ile binanın kullanım düresini uzatmak, bina sakinlerine sağlıklı, konforlu mekanlar sağlayabilmek, yakıt ve soğutma giderlerinde bina sakinine ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlamak mümkündür. Mantolama ısı yalıtımı uygulamasında bir çeşitdir.

 

Faydaları: Enerji tasarrufu ve ısı konforu sağlarken çevre kirliliğine  de önleyici bir katma değer oluşturur.

 

Su Yalıtımı: Binalarda su yalıtımı uygulanması gerekli olan yerlerde suyun zarar vermesinin tamamen önüne geçmek için yapılır. Temele, çatılara, duvarlara ve çevreye uygulanır. Su yalıtımsız binalarda temelden gelen su binada korozyona yol açar; bu da yapının direncini azaltır, olası bir afette binanın yıkılma riski artırır.

 

Ses Yalıtımı: Ses yalıtımı bina sakinlerinin huzur ve sağlığını en üst seviyede tutan bir çalışmadır. Ses yalıtımı Makine, ekipman, tesisat ve duvarlara, uygulanabilir.

 

Tesisat Yalıtımı: Tesisat yalıtımı Isınma ve serinlik için gerekli tüm tesisatlardan beklenen verimin sağlanabilmesi için yapılması gerekli bir uygulamadır. Güncel teknolojiden faydalanılarak yapılan binalar dışında bina tesisat yalıtımında gerekli hassasiyet gösterilmemesi önemli bir problemdir. Ülkemizde ne yazık ki önemsenmeyen fakat yapılması zorunlu olan tesisat yalıtımı da enerji tasarrufu sağladığı gibi, tesisat borularının da korozyona uğramasını engeller.

 

Yangın Yalıtımı: Yangın binalarda kontrol dışı gelişen ve ciddi zararlara yol açan bir olaydır, yangın yalıtımı yangın çıkmasını önlemeye yönelik olacağı gibi, lası yangında da en az zararın görülmesini sağlamak içinde gereklidir. Yangın yalıtımı denince akla yangın çıkmasını kesinlikle önleyebilir anlamına gelmemeli, yangını söndürme aşamasında da belli bir zaman kazanılarak yangını en az zararla sonlandırmaya çalışmak ve yangından korunmak önem arz etmektedir. Yangın yalıtımı da, çok katlı binaların artmasıyla önemli bir yalıtım uygulaması haline gelmiştir, yalıtımda kullanılacak malzemelerde TS ve Uluslar arası standartlara uygun olması da ayrıca önem arz etmektedir.

Hızlı Teslimat
Saat 16:00’a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargoda.
Müşteri Hizmetleri
Hafta içi 08:00 ile 18:00 Cumartesi 08:00 ile 15:00 0224 251 72 32
Güvenli Alışveriş
Adres bilgilerinizi kaydedin. Güvenli alışveriş yapın.
Kolay İade
Sitemiz üzerinden ya da bizleri arayarak iade talebinde bulunabilirsiniz. Kısa sürede iadeniz gerçekleştirilir.