Su Yalıtımı Nasıl Olmalı?

Su Yalıtımı Nasıl Olmalı?

İyi bir su yalıtımı için yalıtım uygulamasının yapının temelinden çatısına kadar tüm yapı elemanlarını temel, perde, dilatasyonlar, ıslak mekanlar, teras vb. tüm alanlarını kapsaması gerekmektedir.

Depremlerde zarar gören binalara baktığımızda birçoğunun korozyona uğramış demirler, nemli kalmış betonlardan oluştuğunu görmekteyiz.

 

Bu yazımız da

Temel su yalıtımı nasıl yapılmalı?

Sorusuna kısaca cevap vermeye ve ürün tavsiyesinde bulunmaya çalışacağız.

 

Temel su yalıtımı nasıl yapılmalı?

Binaların uzun ömürlü, konforlu ve sağlıklı bir şekilde inşa edilmesi için doğru tasarlanması ve tüm dış etkenlerden korunması gerekir.

Binalara etki eden en önemli faktörlerden birisi de sudur. Su yapıya çeşitli şekillerde nüfuz eder. Zeminden sızma, cepheden sızma, yoğuşma ve kılcal su yürümesi şeklinde bunu daha da çoğaltabiliriz.

Sağlıklı bir bina için ilk önce temel de su yalıtımı ve korozyon önleyici tedbirler alınmalıdır.

Pe ki doğru yalıtım nasıl yapılmalıdır?

  • 1- Doğru malzeme
  • 2- Doğru detay
  • 3- Doğru uygulama

Bu üç kural aslında hayatımızda tüm alanlarda geçerlidir.

Temelde yapılacak su yalıtımında uygulama çeşidi ve kullanılacak malzeme eskiye göre gelişen teknoloji ile birlikte artmış ve seçenekler çoğalmıştır. Bunların tamamından bahsetmek iyi bir bilgi ve tecrübe gerektirir. Biz en çok tercih edilen iki yöntemden bahsedeceğiz.

Bitümlü Membran İle Temel İzolasyonu

Bitümlü membran temel yalıtımında kullanılan en bilindik ürünlerden biridir. Temel izolasyonu yapılırken üç kuraldan ilki olan malzeme seçimi nasıl yapılmalı? Temelde kullanılacak membran enine ve boyuna çekme mukavameti yüksek, içerisinde yırtılmaya karşı dirençli polyester keçe barından ve yaşanılan yerin iklim koşuluna uygun, sıcaklık farklılıklarına dayanımlı bir ürün tercih edilmelidir.

Zemin hazırlığı, temel izolasyonu için öncelikle grobeton atılmalı ve temelin etrafına kalıp dönülmelidir. Kenarlara kalıp dönmez isek perde beton yalıtımı için kenarlarda fazladan bırakacağımız izolasyonu ayarlamak zor ve zahmetli olacaktır. Temel yalıtımı için 3 mm membran tercih edilmeli ve iki kat şeklinde birbirine paralel doğrultuda sadece 10 cm bindi yerleri şaloma ile ısıtılarak temel bohçalama şeklinde uygulanmalıdır. Bursa temel yalıtımı için ılıman bir bölge olması sebebi ile membran olarak 3 mm kalınlığında Ode Opal OP 300 membran veya 4x4 Alfa AP 300 membran tercih edilebilir. Uygulama çift kat şeklinde ve ikinci ve üçüncü kurala uyularak doğru detay ve doğru uygulama ile yapılmalıdır. Daha sonrasında yalıtım üzerine geotekstilkeçe serilerek koruyucu beton atılmalı ve demir bağlama işlemine geçilmelidir.

 

Sürme Esaslı Malzeme İle Temel İzolasyonu

Sürme esaslı malzemeler gelişen teknoloji ile birlikte yapıların birçok alanında vazgeçilmez bir su yalıtımı malzemesi olmuştur. Çeşitli marka ve modellerde birçok seneği bulunan sürme yalıtım ürünlerinin doğru yerde doğru ürün tercihi ve detaylı ve iyi bir uygulama ile yapılması çok önemlidir. Örneğin havuz yalıtımında kullandığımız bir weber dry ss-10 ürünü temelde, temelde kullandığımız bir weber dry 706 plus ürünü su deposunda veya asansör çukurunda kullandığımız kristalize su yalıtımı weber dry 2K crs ürünü terasta kullanmak doğru değildir.

Radya temel su yalıtımında tercih edilecek sürme yalıtım ürünü binanın yükünü taşıma kapasitesine sahip, enine ve boyuna çekme mukavemeti yüksek, elastik, bitki kök dayanımı olan bir ürün olmalıdır.

Temel sürme İzolasyonu için tavsiye ettiğimiz ürünler weber dry 706 plus ve weber dry 906 dır.

Temel Sürme yalıtımı nasıl yapılmalı, sürme yalıtımı öncesi grobeton atılmış olmalıdır ve kanar kalıpları dönülmelidir. Bitüm çimento esaslı iki bileşenli sürme yalıtımı yapılırken ilk kat için ürün hazırlanıp zemine fırça, rulo veya püskürtme yöntemi ile sürülmeli ve yalıtım katmanı kurumadan sürme izolasyon filesi serilmelidir.  2. kat uygulama tersi istikamette filelin üzeri tamamen kapanacak şekilde uygulanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır. Daha sonra koruyucu geotekstil keçe serilerek koruma betonu atılmalı ve demir bağlama işlemine geçilmelidir.

 

 

Hızlı Teslimat
Saat 16:00’a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargoda.
Müşteri Hizmetleri
Hafta içi 08:00 ile 18:00 Cumartesi 08:00 ile 15:00 0224 251 72 32
Güvenli Alışveriş
Adres bilgilerinizi kaydedin. Güvenli alışveriş yapın.
Kolay İade
Sitemiz üzerinden ya da bizleri arayarak iade talebinde bulunabilirsiniz. Kısa sürede iadeniz gerçekleştirilir.